Mk 9,30-37
Å»yjemy w Å›wiecie komunikacji. CzÄ™sto dochodzi miÄ™dzy nami do napięć na tym polu. Nasz przekaz spotyka siÄ™ z niezrozumieniem, to z kolei może prowadzić do kÅ‚ótni, a w najlepszym wypadku do sytuacji, gdzie druga strona zbywa nas milczeniem. Ewangelia, którÄ… czytamy w trzeciÄ… niedzielÄ™ wrzeÅ›nia, czyli w obchodzony w Polsce DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu, ukazuje nam, jak wiele nieporozumieÅ„ może rodzić siÄ™ na pÅ‚aszczyźnie komunikacji miÄ™dzyludzkiej.
Zwróćmy zatem uwagÄ™ na to, co przez rozmowÄ™ Jezusa z uczniami chce nam dziÅ› powiedzieć ewangelista Å›w. Marek. Wiemy dobrze, że uczniowie byli tymi, którzy wydawaÅ‚oby siÄ™ najlepiej powinni znać Jezusa. Zostali przecież przez Niego wybrani, przebywali z Nim, sÅ‚uchali Jego nauczania częściej niż ktokolwiek inny. To wÅ‚aÅ›nie im Jezus pragnie przedstawić rzeczy przyszÅ‚e, które muszÄ… siÄ™ wydarzyć. Wydarzenia z bliskiej przyszÅ‚oÅ›ci, najważniejsze w historii zbawienia – mÄ™kÄ™, Å›mierć i chwalebne zmartwychwstanie. Uczniowie jednak, jak podaje nam Ewangelista, nie rozumieli sÅ‚ów Jezusa. Co dziwniejsze, bali siÄ™ wejść z Nim w dialog. Udawali, że rozumiejÄ…, choć tak naprawdÄ™ w ogóle nie chcieli sÅ‚uchać Jezusa. SkÄ…d w nich ten lÄ™k? Może wziÄ…Å‚ siÄ™ stÄ…d, że nie byli otwarci na dialog? Ich myÅ›li byÅ‚y skoncentrowane na czymÅ› zupeÅ‚nie innym.
Już ten obraz uczy nas, jak bardzo ważne w dialogu, w komunikacji, jest skupienie. Skoncentrowanie nie tylko sÅ‚uchu, ale i myÅ›li, caÅ‚ej uwagi na osobie, która do nas mówi. Nie można sÅ‚uchać, jeÅ›li myÅ›lami jest siÄ™ gdzie indziej. Ile razy doÅ›wiadczyliÅ›my tego na wÅ‚asnej skórze, że ktoÅ› nas sÅ‚uchaÅ‚, ale jego myÅ›li byÅ‚y daleko. PrzytakiwaÅ‚ nam twierdzÄ…co, udawaÅ‚ skupienie, gdy jednoczeÅ›nie jego oczy, mimika twarzy, mowa ciaÅ‚a wysyÅ‚aÅ‚a nam zupeÅ‚nie inny komunikat: Jestem tu, ale jakby zupeÅ‚nie mnie tu nie byÅ‚o.
Wydaje siÄ™, że podobnie byÅ‚o podczas wÄ™drówki Jezusa z uczniami po Galilei. Byli obecni ciaÅ‚em, ale myÅ›lami „bujali w obÅ‚okach”. MyÅ›leli o tym, kto z nich bÄ™dzie pierwszy w królestwie niebieskim. Dlatego Jezus zadaÅ‚ im pytanie, poprzez które chciaÅ‚ pokazać, że chociaż sÄ… przy Nim, to wcale Go nie sÅ‚uchajÄ….
Odpowiedź uczniów jest bardzo wymowna. Jest niÄ… cisza, milczenie. Nie pada ani jedno sÅ‚owo. Jest to dowód na to, że w komunikacji ogromne znaczenie ma również milczenie. Potrafi ono wyrazić wiÄ™cej niż setki sÅ‚ów. Temu milczeniu mógÅ‚ towarzyszyć spuszczony wzrok, a wiÄ™c również mowa ciaÅ‚a. Uczniowie mogli wtedy poczuć wstyd, ponieważ w drodze pokÅ‚ócili siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… o pierwszeÅ„stwo, które tak naprawdÄ™ nie miaÅ‚o dla Jezusa wiÄ™kszego znaczenia. Mimo to, widzÄ…c, że jest to dla nich ważne, uszanowaÅ‚ to i wyjaÅ›niÅ‚ im, na czym polega pierwszeÅ„stwo miÄ™dzy nimi.
Jezus zawsze odznaczaÅ‚ siÄ™ wielkim szacunkiem wzglÄ™dem swoich sÅ‚uchaczy. CaÅ‚kowicie koncentrowaÅ‚ swojÄ… uwagÄ™ na osobie, z którÄ… rozmawiaÅ‚. WskazujÄ…c na dziecko, Jezus chce podkreÅ›lić, że dzieci również powinniÅ›my przyjmować z należnym szacunkiem i uwagÄ…. Niestety bardzo czÄ™sto w wielu rodzinach bywa tak, że z gÅ‚osem najmÅ‚odszych nikt siÄ™ nie liczy. Dlatego w OrÄ™dziu na 49. Åšwiatowy DzieÅ„ Åšrodków SpoÅ‚ecznego Przekazu papież Franciszek przypomina nam, że rodzina powinna być tym Å›rodowiskiem, gdzie uczymy siÄ™ komunikacji w bliskoÅ›ci, wzajemnego akceptowania siÄ™, wspierania, towarzyszenia sobie, odczytywania spojrzeÅ„ i milczenia. To rodzina, zdaniem papieża, ma być wzorem wszelkiej komunikacji. To tam mamy siÄ™ uczyć również komunikacji z Bogiem, czyli modlitwy.
Bardzo czÄ™sto przychodzÄ…c do koÅ›cioÅ‚a na niedzielnÄ… EucharystiÄ™, mamy myÅ›li i serce zaprzÄ…tniÄ™te sprawami z minionego tygodnia. Nie potrafimy wejść w wewnÄ™trzy dialog z Bogiem. Nie potrafimy skupić siÄ™ na modlitwie. Nasze uszy sÅ‚uchajÄ… Mszy Å›wiÄ™tej, nasze usta odpowiadajÄ… sÅ‚owami modlitwy, lecz nasz umysÅ‚ i serce wciąż rozmyÅ›lajÄ… nad tym, co byÅ‚o i co bÄ™dzie w pracy, w domu, za godzinÄ™, za dzieÅ„, za miesiÄ…c. Bardzo ważne jest, aby do każdej Eucharystii przygotować siÄ™ poprzez ciszÄ™. Może warto wyłączyć na kilka godzin komputer, telefon, telewizor, aby dać Jezusowi czas, w którym bÄ™dzie mógÅ‚ do nas przemówić.
dk. Cyprian Kostrzewa SSP
Myśli do homilii i modlitwę wiernych można pobrać bezpłatnie.
Patroni medialni: